Kategorie
Aktualności

SPOTKANIE  AUTORSKIE  Z  PISARKĄ RENATĄ PIĄTKOWSKĄ

15 kwietna 2024 r. w poniedziałkowy poranek w GBP w Niemcach oraz Filii Bibliotecznej w Ciecierzynie gościliśmy pisarkę Panią Renatę Piątkowską i  lektorkę Panią Malwinę Kożurno  na spotkaniu autorskim pt. „ Gdyby jajko mogło mówić, czyli o przesądach, przysłowiach, zwyczajach „.

Autorka przybliżyła  zwyczaje i obrzędy, które w obecnych czasach zanikają i często nawet nie wiemy, dlaczego się je obchodzi ani skąd się wzięły ich nazwy.

Co dokładnie znaczy śmigus-dyngus, z jakiego powodu topimy Marzannę, co oznacza jajko w fundamencie ?

Pani Malwina Kożurno rozbawiła publiczność znakomitą interpretacją opowiadania „ Prima aprilis „.

Spotkanie zakończyło się  gromkimi brawami i podziękowaniami od nas wszystkich.

Dzieci otrzymały dedykację wraz z autografem pani Renaty Piątkowskiej.

Wizyta pisarki na długo zostanie w pamięci słuchaczy, inspirując  do lektury i szukania odpowiedzi na rozmaite pytania.

Kategorie
Aktualności

SPOTKANIE AUTORSKIE Z MONIKĄ BORKOWSKĄ-SZMIT

Dnia 11 czerwca 2024 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Niemcach odbyło się spotkanie autorskie z Panią Moniką Borkowską- Szmit, autorką książek dla dzieci i dziennikarką, która napisała książki o tematyce ekololgicznej pt. „ Stach i śmieci „ , „ Stach i smog „.  Jest promotorką czytelnictwa, pracuje pod szyldem Krakowskiego Domu Wydawniczego, dodatkowo prowadzi podcasty oraz współpracuje promocyjnie z pisarzami.

W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas V i  VI Szkoły Podstawowej w  Niemcach.

W trakcie spotkaniach uczniowie mogli posłuchać o hejcie, jego konsekwencjach oraz jak sobie radzić w sytuacji, gdy staniemy się jego ofiarami. Pani Monika doskonale zna ten temat, gdyż sama go doświadczyła, kiedy osoby zupełnie obce w wulgarny sposób wyrażały się o jej tekstach na portalu interia.pl i na jej kanale na YouTube. Zdradziła  swoje patenty na walkę z tym szerzącym się, destrukcyjnym zjawiskiem społecznym. Uświadomiła młodzieży ile szkody może wyrządzić taka  krytyka dla osoby hejtowanej, a nawet dla samego hejtera. Zachęcała do zastanowienia się i refleksji zanim opublikujemy swoje treści w mediach społecznościowych.

Uczniowie poznali również warsztat pracy pisarza. Pisarka zachęcała młodzież do sięgania po książki i czytania.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w spotkaniu.

Zadanie realizowane ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 w ramach programu 4.1. BLISKO – Biblioteka/Lokalność/Inicjatywy/Społeczność/Kooperacja/Oddolność

Kategorie
Aktualności

DZIEŃ DZIECKA 2024 NA FARMIE ILUZJI

1 czerwca 2024 r. z okazji Dnia Dziecka, Gminna Biblioteka Publiczna w Niemcach zorganizowała wyjazd do Parku Edukacji i Rozrywki „Farma Iluzji” w Mościskach. Jest to jedyne w Polsce miejsce – park sensoryczny osadzony w świecie iluzji, w którym do dyspozycji zwiedzających jest kilkadziesiąt różnego rodzaju atrakcji. Park ma formę edukacji poprzez zabawę.

         Grupa gotowa do zwiedzania podążyła za Panią przewodnik, która wprowadziła nas w świat pełen ciekawostek i pokazała najciekawsze zakątki farmy. Przy wejściu ujrzeliśmy Lewitujący Kran, który w niewiadomy sposób wisiał w powietrzu i leciała z niego woda. Zwiedziliśmy Muzeum Iluzji, w którym mieliśmy problem z przejściem przez salę pełną luster, oglądaliśmy się w krzywych zwierciadłach, próbowaliśmy schwycić hologramy. Przeszliśmy przez Tunel Zapomnienia, w którym można przeżyć magiczna przygodę i zapomnieć o całym świecie. Atrakcją była Latająca Chata Tajemnic – drewniany domek, w którym dzieją się istne czary : woda płynie do góry, ludzie nie mogą utrzymać równowagi. Oglądaliśmy duże krzesło i stół olbrzyma, przy których czuliśmy się jak krasnoludki. Zmierzyliśmy się z wiklinowym labiryntem pełnym nieoczekiwanych zakamarków i ślepych tuneli. Zwiedziliśmy Grobowiec Faraona, w którym poznaliśmy historię jednego z najbardziej tajemniczych władców Egiptu Tutenchamona, obejrzeliśmy faraońskie insygnia oraz zobaczyliśmy mumię. Nie lada atrakcją był występ iluzjonisty, który wprowadził nas w świat magii i zachęcił do wspólnej zabawy.

Największą frajdą były karuzele, kolejki i zjeżdżalnie.

Na koniec wycieczki wszyscy spędziliśmy czas odpoczywając i jedząc pyszne lody. Nie zabrakło też pamiątek dla najbliższych.

Wyjazd do „ Farmy Iluzji „ dostarczył nam wielu wspaniałych i niezapomnianych wrażeń. Był ciekawym i pełnym niespodzianek przeżyciem, które pozostanie na długo w naszej pamięci.

Do zobaczenia za rok !!!

Kategorie
Aktualności

TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2024  W GBP W NIEMCACH

Od 8 do15 maja obchodziliśmy XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek ph. „Biblioteka – miejsce na czasie” – program promocji czytelnictwa i bibliotek.

Z tej to okazji bibliotekarze z Gminnej Biblioteki Publicznej w Niemcach oraz filii bibliotecznych przygotowali różne działania promujące czytelnictwo.

 Biblioteka w Niemcach zorganizowała imprezę biblioteczną dla klas II Szkoły Podstawowej w Niemcach pt. „Z książką na wesoło”, w programie której znalazły się zajęcia literackie (krzyżówki, pytania, zagadki, itp.) oraz zajęcia plastyczne i ruchowe (zabawy z książką). Bibliotekę odwiedzili uczniowie Liceum  Ogólnokształcącego w Niemcach, którzy uczestniczyli w lekcji bibliotecznej pt. „Poznajemy GBP w Niemcach i jej zbiory” oraz dzieci ze Żłobka Publicznego w Niemcach. W  w sali widowiskowej biblioteki odbyło się spotkanie z teatrem „Maska” z Krakowa. Aktorzy zaprezentowali przestawienie pt. „Na tropie afery gdzie podziały się litery”, w którym udział wzięły dzieci klas „0” z Przedszkola Publicznego w Niemcach. Na zakończenie Tygodnia Bibliotek odbyły się warsztaty plastyczne z okazji Dnia Matki.

W trakcie Tygodnia Bibliotek dzieci z klas II, IV ,V, VI ,VII  z ZPO w Dysie uczestniczyły w różnorodnych aktywnościach kreatywnych.

Malowały okładki książek, brały udział w konkursach literackich oraz rozwiązywały zagadki. Był to czas pełen inspiracji i radości z literatury.

W Tygodniu Bibliotek w filii bibliotecznej w Krasieninie odbył się cykl warsztatów rękodzielniczych dla dzieci podczas, których własnoręcznie przygotowały kopertę i napisały list  do Mamy z życzeniami, na wcześniej ozdobionym przez siebie papierze. Biżuteria z masy plastycznej była ogromnym polem do rozbudzenia kreatywności wśród młodych uczestników. Powstały piękne bransoletki, wisiorki i broszki. Uczestnicy wykonali również obrazki z kwiatami haftowanymi.Powstałe prace były wyjątkowe.

Kategorie
Aktualności

Konkurs na inicjatywy oddolne!!!

Skip to content