Z przyrodą za pan brat

Gminna Biblioteka Publiczna w Niemcach realizuje projekt „Z Przyrodą Za Pan Brat” dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Projekt z zakresu edukacji ekologicznej ma na celu rozbudzenie wrażliwości na problemy środowiska, zwiększenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży, tworzenie pozytywnych wzorców zachowań oraz kształtowanie postaw i przekonań uwzględniających troskę o jakość środowiska. W ramach projektu biblioteka przeprowadziła konkurs plastyczny pt. „Zwierzaki-Śmieciaki”. Konkurs przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Gminy Niemce.

Zadanie rozwijające wyobraźnię, umiejętności manualne oraz ukazujące ogrom możliwości ponownego wykorzystania odpadów polegało na wykonaniu zwierzaka dowolną techniką za pomocą materiałów pochodzących z recyklingu. Na konkurs wpłynęło kilkadziesiąt bardzo ciekawych i oryginalnych prac. W trakcie realizacji zadania GBP w Niemcach zorganizowała wystawę prac konkursowych i książek o tematyce ekologicznej zakupionych w ramach zadania oraz znajdujących się w zbiorach biblioteki w Niemcach.

Na placu obok siedziby biblioteki powstała Ekologiczna Ścieżka Sensoryczna oraz gra edukacyjna. Atrakcja ta pozwoli dzieciom połączyć zabawę z nauką, poprzez rozwój motoryki, równowagi i koordynacji ruchowej, pobudzi wrażenia i wyobraźnię dotykową, umożliwi poznawanie otaczającego świata zmysłami i uwrażliwi na ochronę otaczającej nas przyrody.